Resultat Lilla Retrievermästerskapet 2016

Vi vill börja med att tacka våra fantastiksa domare Stig Person och Maria Esbjörnsson och våra funktionärer som alla gjort ett strålande jobb.
 
Lilla Retrievermästare och Bästa Labbe
Sjövillans Stora Björn med Veronica Bergenheim
 
 
Bästa Flat
Oakshoots Chip for Birdie med Pernilla Runneson 
Bästa Golden
Myramarkens Dimma af Dellen med Ancki Strandberg
 
Dummiemästare
Delphiniums Hasta-manana (flat) med Thina Johansson
 
 
Från vänster!: Dummimästare Delphiniums Hasta-manana (flat) med Thina Johansson 
Bästa Golden Myramarkens Dimma af Dellen med Ancki Strandberg
Lilla Retrievermästare och Bästa Labbe Sjövillans Stora Björn med Veronica Bergenheim
Bästa Flat Oakshoots Chip for Birdie med Pernilla Runneson 
 
Noviceklass
1;a Pris
Meadowlark Pro Patria (lab) med Helena Bäck
Oakshoots Chip for Birdie (flat) med Pernilla Runneson 
HP Streamlight's Phoebes Rödluva (lab) med Berta Larsson
Searover Copy Dawid (lab) med Stina Persson
HP Kullaholm´s Aramis (lab) med Marita Larsson
HP Moormans Kellys Copper Mine (lab) med Pia Petersson
HP Sjövillans Stora Björn med Veronica Bergenheim
Whispering Oaks Messi (golden) med Britt-Marie Svejd
Myramarkens Dimma af Dellen (golden) med Ancki Strandberg
 
2:a Pris
Windleaf Cookie Jam (lab) med Marina Sööder
SEVCH Poetry's Secret Sammy (golden) med Lisbeth Larsson
cefyre Renettles Tintaglia (lab) med Fredrik Holm
Conovers Tuffies Deco Drive (lab) med Mats Johansson
Ryegates Earth Wind and Fire (flat) med Yvonne Ypevik
 
3:e Pris
Kattorps Clever Bitch (flat) med Lars Söderström
Cassatas Xposed Xandor (lab)med Jan Petersson
Kefverön´s Iverna (lab) med Rolf Hammarlund
Kullaholm Timon Joey (lab) med Yvonne Liljeblad
Rockdove's Sam I am (lab) med Ulrika Kjellan
Icefyre Renettles Fitz (lab) Katarinna von Schultz
 
 
Dummieklass
1:a Pris
Lochiness Ruffian (lab) med Ingegerd Dahlberg
DJURBERGAS FIRST ESS FOR CROSS (lab) med Sören Johansson 
LP I RLD N Delphiniums Hasta-Manana (flat) med Thina Johansson
 
2.a Pris
Poetrys Secret Detective (golden) med Karin Holmbom
Full Blast's Vildvitra (lab) med Ulla Örnberg
 
3:e Pris
Lopplådans Tumlande Turkos (flat) med Marita Landstedt Alm
Kattorps Donna Bella (flat) med Beatrice Söderström
 
 
 
 
 

Lite information om lilla Retriever!

Domarändring!
Istället för Ann-Charlotte Bengtsson kommer Stig Persson att vara domare.

Vid frågor angående lilla Retriever kontakta:

Provledare: Kjell Ekström
kjell.ekstrom@bahnhof.se

Eller

Kommissarie: Ulla Thieneman
u.thienemann@telia.com